Oldtimerji – finančna naložba ali življenjski slog?

Gotovo prav vsi poznate znamenitega Renaultovega Twingota, majhen avtomobil, ki ga še danes redno srečujemo na slovenskih cestah. Ampak ali ste vedeli, da je v lanskem letu 2022 izpolnil enega od pogojev za uvrstitev med starodobnike? Renault ga je namreč na trg postavil leta 1992 in tako je v lanskem letu praznoval 30-letnico obstoja. S tem je izpolnil enega od  kriterijev za uvrstitev v skupino vozil, ki jim pravimo oldtimerji ali starodobniki.

avtomobil, starodobnik, oldtimer, mercedes

Kaj so oldtimerji oz. starodobniki?

Seveda starodobniki niso vsa vozila, ki so stara 30 ali več let, za pridobitev tega statusa morajo izpolnjevati še nekatera druga predpisana merila.  Starost vozila je resda osnovni pogoj za certificiranje, temu pa sledi zahteva, da je primerno ohranjeno oz. skladno z originalno konstrukcijsko sestavo in obliko. Vozilo se poleg tega ne sme uporabljati za vsakodnevne prevoze, ravno zaradi svojega zgodovinskega in tehničnega pomena. Na podlagi vseh teh zahtev se oldtimerji razvrščajo v 4 razrede:

  • Starodobno avtentično vozilo – prav vsi zunanji in notranji deli avtomobila morajo biti originalni, karoserija pa ne sme biti barvana oz. obnovljena. Od originalnih tovarniških delov se lahko razlikujejo le pnevmatike, akumulator, svečke in drug potrošni material, ki mora kljub vsemu ustrezati specifikaciji iz obdobja, ko je bilo vozilo izdelano. Zaradi tako strogih meril so ti oldtimerji na naših cestah najredkejši.
  • Starodobno originalno vozilo – to vozilo je lepo vzdrževano in garažirano, je pa bilo z njim prevoženih kar nekaj kilometrov poti. Za uvrstitev v to kategorijo so dovoljeni posamezni posegi v karoserijo in notranjost, vendar morajo biti v stilu obdobja izdelave avtomobila. Tudi za iztrošene notranje in zunanje dele vozila velja enako.
  • Starodobno restavrirano vozilo – je delno ali popolnoma obnovljeno vozilo, ki ima znano tudi njegovo preteklost. Dovoljena so malenkostna odstopanja od proizvodne specifikacije, ki jo imajo ti oldtimerji. Vsi elementi pa morajo biti kar v največji možni meri podobni delom iz časa, ko je bilo vozilo izdelano. Takih vozil je v Sloveniji ogromno.
  • Starodobno sestavljeno vozilo – je v osnovi navadno precej iztrošeno, zato se za njegovo restavriranje uporabi kombinacija delov iz dveh (podobnih ali enakih) avtomobilov, pri čemer ponavadi nevozni avtomobil postane donator delov za vozilo, ki je boljše ohranjeno. Tako nastane sestavljeni starodobnik.

filters_format(jpeg)_quality(80)
revell-porsche-356-cabriolet-1-k-317663-sl

Nakup in obnova starodobnika

Po podatkih Zveze slovenskih društev ljubiteljev starodobnih vozil (Zveza SVS) iz leta 2022 je v Sloveniji okoli 20 do 22 tisoč vseh starodobnikov, okoli 9.700 pa ima izdano izkaznico oz. certifikat za starodobno vozilo. In če so bili v preteklosti oldtimerji predmet zanimanja pretežno avtomehanikov in tistih pravih ljubiteljev avtomobilov, dandanes veliko ljudi starodobnike vidi tudi kot dober posel. Vendar nakup starodobnika vsekakor ni mačji kašelj. Bolj kot je neko vozilo specifično in manj, kot jih je bilo proizvedenih, višja je cena. Ta je seveda odvisna tudi od stopnje ohranjenosti, koliko je vozilo originalno oz. avtentično in v kolikšni meri in kako profesionalno je bilo restavrirano.

Če se odločate za nakup starodobnika, bodite vsekakor pozorni na vso dokumentacijo avtomobila, ki jo lahko dobite. To so npr. kupoprodajna pogodba, dokumenti, računi, servisne knjižice in prometna dovoljenja. V nasprotnem primeru avtomobila ne boste mogli registrirati kot oldtimerja. Pripravite si finančni plan za nakup – ta je še bolj pomemben, če se boste tudi obnove lotili sami. V tem primeru boste potrebovali tudi primerno garažo, orodje in seveda tehnično znanje. Načrt obnove naj bo čim bolj detajlen, dobro pa je, če poznate tudi kakšnega strokovnjaka. Ta vam bo pomagal pri zahtevnejših korakih obnove oz. restavriranja ali pri nabavi katerega od avtomobilskih delov. Oldtimerji zahtevajo svoj čas in če se boste projekta resnično lotili z vsem srcem, verjemite, da vam bo uspelo. Tako boste tudi vi ponosen lastnik starodobnika, s katerim se boste lahko popeljali na izlet ali na kavico.

Kaj dela oldtimerje tako posebne?

vehicle_ad_standard_image_e51de2d0220940db6be0d12780c28496

Oldtimerji so nosilci zgodb in zgodovine. Mnogi med njimi so tehnično zanimivi ali pa tako redki, da se jih resnično splača ohranjati. Veliko med njimi je vozil, ki so povezana z nekim zgodovinskim dogodkom ali osebo, ali pa jih je vozila znamenita osebnost. Pri starodobnikih je ključni trenutek ravno zgodba, ki živi z vozilom. Ne gre le za starost, ki je sicer eden od kriterijev pri oldtimerjih. Ljubezen do starodobnikov ni le ljubezen do jeklenih konjičkov, temveč predvsem užitek v vožnji, pri čemer ni važen cilj, temveč pot. Če se vam torej mudi na dogovorjen sestanek, oldtimer zagotovo ne bo prava izbira. Čar starodobnikov je njihova duša, poseben občutek, ki ga dajejo pri vožnji in tudi nostalgija po nekih prejšnjih, drugačnih časih.

Pustite komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Košarica
Scroll to Top