Nebesno mehak fotelj v vaši najljubši kavarni, prefinjeni šivi na avtosedežu vašega nedavno kupljenega avtomobila ali neverjetno vzdržljiv material oblazinjenih klopi na vaši jadrnici, ki mu do živega ne more priti niti nenadna poletna nevihta. Oblazinjeno pohištvo in drugi oblazinjeni elementi so del našega vsakdana in se nam zdijo praktično samoumevni. V resnici pa se dandanes skorajda več ne zavedamo, da je tapetništvo posebna obrt, veščina oz. lahko bi rekli kar umetnost, na katero smo v poplavi hitro in poceni industrijsko izdelanega pohištva in drugih izdelkov malodane pozabili.
Kaj je tapetništvo?
Ob izrazu tapetništvo najbrž marsikdo pomisli na stenske tapete, ki so bile nekaj desetletij nazaj stalnica vsakega doma, danes pa ponovno postajajo estetski dekorativni element bivalnih prostorov. Vendar gre pri tapetništvu za veliko več kot to. Slovar slovenskega knjižnega jezika ga opiše kot obrt za izdelovanje in popravljanje oblazinjenega pohištva in žimnic. Nacionalna poklicna kvalifikacija pa pojem še dodatno razširi z izdelavo in vgradnjo dekoracij iz tekstila in usnja.
Če gremo torej iz teorije k praksi, je pri tej dejavnosti nepogrešljivo tako tapetniško kot tudi mizarsko znanje oz. sodelovanje tapetnika in mizarja. Medtem ko se mizarji ne ukvarjajo pretirano s tapetniškim delom, na drugi strani tapetniki ponavadi obvladujejo vsaj osnovne mizarske veščine. To jim omogoča veliko večjo neodvisnost pri njihovem delu. Tapetništvo je tudi storitev servisiranja oblazinjenega pohištva in drugih elementov. S tem tapetnik oblazinjenim elementom podaljša življenjsko dobo, preoblazini obstoječe pohištvo ali zamenja iztrošene sestavne dele – npr. peno v sedalu stola ali fotelja.
Kdo je tapetnik in katere so njegove veščine?
Kot smo spoznali v uvodu, tapetnik torej izdeluje, popravlja, tudi predeluje različne nepogrešljive predmete iz našega vsakdana. Zato je ena njegovih ključnih lastnosti natančnost, pa tudi potrpežljivost. Imeti mora spretne roke, sposobnost prostorske predstave in razvit smisel za estetiko, uporabo barv in tekstur. Njegova naloga je izdelati uporabne in hkrati estetske izdelke, ki se ujemajo s preostalim interiorjem ter polepšajo domače in poslovne prostore, avtomobile in navtična plovila. Naloga tapetnika je tudi tapeciranje in obnavljanje starinskega pohištva ter starodobnih avtomobilov – oldtimerjev. Ukvarja se tudi s tapetništvom drugih izdelkov, kot so blazine, zavese, prevleke, sedeži za motorje itd.
Tapetnika odlikuje ustvarjalni duh, na drugi strani pa je tudi tehnično in tehnološko podkovan. Prizadeva si za racionalno uporabo surovin, tapetniških in pomožnih materialov ter blaga. Pozna različne vrste materialov in njihovo uporabo – konstrukcijski, polnilni, prevlečni in drugi – glede na funkcijo, ki jo imajo v tapetniškem izdelku. Dober tapetnik poskrbi, da je vsako tapeciranje, ki se ga loti, narejeno iz kakovostnih in čim bolj trpežnih materialov. Uporabniku zna svetovati o primerni uporabi, čiščenju in vzdrževanju oblazinjenega izdelka.
Kateri so nepogrešljivi tapetniški pripomočki?
Kvalitetno tapetništvo zahteva veliko mero potrpežljivosti v kombinaciji z znanjem in primerno uporabo številnih tapetniških pripomočkov in strojev. Med te sodijo:
– pripomočki in stroji za rezanje in krojenje tapetniških materialov,
– pripomočki za šivanje in obrezovanje,
– orodja in stroji za brizganje oz. vlivanje polnil,
– orodja za izdelavo vzmeti.
Če naštejemo le nekaj pripomočkov, ne moremo mimo škarij, šivank, nožev, ravnil. Nepogrešljivi so materiali, kot so naravno in umetno usnje, tekstil, guma. Pa seveda vrvice, sukanec, krpe, vate, gobice in še bi lahko naštevali. Tapetnik pri delu uporablja tudi razpršila za različne namene, emulzije, strojna olja in masti itd.
Tapeciranje in tapetništvo kot umetnost
Današnji vse bolj hiter tempo življenja je povzročil, da so veliko tapetnikovega dela prevzeli stroji za masovno tapetništvo bolj ali manj kvalitetnega pohištva in drugih izdelkov. Odlika sodobnega tapetnika je zato vsekakor ta, da zna posameznemu izdelku dodati osebno noto. Hkrati pa mora biti inovativen in se nenehno izobraževati na svojem področju. Prednost tapetnika je v tem, da se lahko popolnoma prilagodi željam naročnika, ustvari unikatne izdelke ter je fleksibilen pri svojem delu. Pomembno je, da natančno izdela še tako najmanjšo podrobnost. Tako s svojim ročnim tapeciranjem na izdelku pusti pečat, ki ga bodo pravi ljudje zagotovo prepoznali in znali ceniti.