Se spomnite, kdaj ste nazadnje očistili vašo sedežno garnituro? Samo pomislite, da na njej skoraj vsakodnevno preživite nekaj ur, si ob gledanju več zaporednih delov najljubše serije privoščite polno skledo hrustljavih prigrizkov, družbo pa vam dela še vaš kosmat živalski prijatelj. Ob vsem tem se na sedežni garnituri hitro nabere takšna in drugačna umazanija in prah, da o madežih sploh ne govorimo. Zato bi moralo biti čiščenje oblazinjenega pohištva na sporedu vsaj dvakrat na leto, priporočljivo pa je, da še pogosteje, štiri do petkrat. Se čiščenja morda izogibate, saj ne veste, kako bi se ga lotili, ali pa mislite, da zanj nimate pravih pripomočkov in čistilnih sredstev? Potem berite dalje in razkrili vam bomo top skrivnosti za čiščenje oblazinjenega pohištva.
Veliko lahko že sami storite s preventivo
Če želite ohraniti žive barve oblazinjenega jedilnega kota ali naslanjača, v katerem najraje prebirate pravljice svojemu otroku, lahko veliko storite že s tem, da oblazinjeno pohištvo v prostor umestite tako, da ga ne izpostavljate neposredni sončni svetlobi in s tem preprečite bledenje barv. Še en trik je, da na oknih uporabljate senčila in s tem zastrete sončno svetlobo v prostor. Čiščenje oblazinjenega pohištva bo veliko manj zahtevno, če uporabljate zaščitne prevleke in tako sedežno garnituro obvarujete pred nastankom madežev. Še en sovražnik oblazinjenega pohištva je postan, onesnažen zrak, poln nikotinskih delcev ali kuhinjskih vonjav, ki se hitro zažre v tkanine in se tam še prerad udomači. Zato je dobro, da prostore redno prezračujete in s tem preprečite nastanek neprijetnih vonjav v oblazinjenem pohištvu vašega doma.
Učinkovito čiščenje oblazinjenega pohištva po korakih
Pri čiščenju in vzdrževanju oblazinjenega pohištvo je ključen pravilni pristop k čiščenju. Različni materiali namreč zahtevajo zelo raznoliko čiščenje, zato je nujno izbrati pravo čistilno sredstvo in dosledno upoštevati navodila za njegovo uporabo. Nikakor si namreč ne želite poškodovati ali celo uničiti materiala. Ravno nasprotno – s pravilnim vzdrževanjem boste z lahkoto odstranili morebitne madeže, sedežni garnituri povrnili sijaj ter ji podaljšali življenjsko dobo. Osnovna pripomočka za čiščenje oblazinjenega pohištva sta mehka krpa in sesalnik. Če pa boste želeli odstraniti kakšen bolj trdovratni madež, boste potrebovali še parni sesalnik in nekoliko intenzivnejše čistilno sredstvo.
Kako se torej lotiti čiščenja?
- Ročno čiščenje – z oblazinjenega kosa pohištva umaknite okrasne blazine in pregrinjala ter se čiščenja površinskih madežev nežno lotite z neagresivno ročno krtačo in pazite, da pri tem ne boste poškodovali materiala.
- Temeljitejše čiščenje – sledi zatem, ko je prvotna umazanija zmehčana. Sedaj za čiščenje oblazinjenega pohištva uporabite sesalec, posesajte tudi blazine, tako zunanjo kot notranjo stran. S sesanjem se boste znebili vseh ostankov in delcev umazanije.
- Mokro čiščenje – lotite se ga z uporabo krpe in detergenta oz. primernega čistila. Izbira čistila je odvisna od tega, iz kakšnega materiala je oblazinjeni del pohištva. Krpo med čiščenjem večkrat splahnite pod vodo, da ne boste prenašali umazanije.
- Sušenje oblazinjenega pohištva – je zadnji korak za čiščenje oblazinjenega pohištva. Priporočljivo je, da po čiščenju oblazinjeno pohištvo kar čez noč pustite, da se posuši. Tako boste lahko že naslednje jutro brezskrbno poležavali na sveže očiščeni sedežni garnituri.
Bolj ali manj trdovratni ali celo posušeni madeži – za vse obstaja rešitev
Predstavljajte si prijeten večer v družbi vam ljube osebe ob kozarcu žlahtnega rdečega vina. Vse lepo in prav, stvar se odvija natanko tako, kot ste si zamislili, nato pa tresk! Nepreviden premik komolca in pijača se znajde na naslonu sedežne garniture in se vse preveč hitro vpije v prefinjeno tkanino. Seveda je presenečenje vse prej kot prijetno, a to ni razlog za paniko. V takem primeru čim hitreje posezite po čisti in mehki krpi ter z njo popivnajte madež.
Ključno je hitro ukrepanje in čiščenje oblazinjenega pohištva, saj lahko določene mokre madeže, kot je polita pijača ali živalski izločki, hitro in učinkovito odstranite s papirnato krpo in drugimi nežnimi čistili. Specifično za madež rdečega vina pa je najbolj učinkovito, če nanj posujete sol in dodate vodikov peroksid – za katerega pa verjamemo, da ga ob zgoraj opisanem prijetnem večeru najbrž nimate ravno pri roki – zato raje skočite v hladilnik po limono in na madež nakapljajte nekaj limoninega soka ter vse skupaj sperite z vodo. In zmenek je rešen!
Kaj pa najtrdovratnejši madeži?
Nekoliko več truda boste morali vložiti v čiščenje bolj trdovratnih, posušenih ali celo mastnih madežev. Kot že rečeno, boste madeže na tkaninah in usnju najlažje očistili z vpojno krpo. Le-to namočite v gazirano vodo za bolj učinkovito čiščenje oblazinjenega pohištva. Za odstranjevanje krvavih madežev uporabite hladno vodo namesto vroče, na koncu pa celotno površino obrišite z vlažno krpo. Posušene madeže, kot so delčki hrane, precej previdno odstranite s topo konico rezila oz. drugim primernim predmetom. Pri tem pazite, da ne poškodujete, porežete ali preluknjate materiala oblazinjenega kosa pohištva. Najtrdovratnejši za čiščenje oblazinjenega pohištva pa so vsekakor oljni in drugi mastni madeži. Te podobno kot madeže vina posipajte s ščepcem soli in pustite, da sol nekaj časa deluje na madežu. Nato dodajte mešanico vode in mila, če pa niti to ne bo učinkovalo, namesto soli uporabite alkohol.
Še nekaj koristnih skrivnosti za čiščenje oblazinjenega pohištva
Kot smo že nekajkrat poudarili, je najpomembnejše sprotno vzdrževanje in nega oblazinjenega pohištva, ki ga izvajajte z navadnim ali parnim sesalcem. S tem si boste prihranili marsikatero težavo, hkrati pa preprečili zbiranje umazanije in celo nastanek bakterij. Vsake toliko časa svoji sedežni garnituri privoščite globinsko čiščenje in ne boste mogli verjeti, kako očitna bo razlike pred in po čiščenju. Ko gre za čiščenje oblazinjenega pohištva, ne pozabite niti na odeje in blazine. Tudi te temeljito očistite, lahko jih celo operete v pralnem stroju pri nižjih temperaturah. Nekaj dobre volje, nekaj iznajdljivosti, upoštevanje razkritih skrivnosti in čiščenje oblazinjenega pohištva boste opravili z levo roko!